Suomeksi På svenska In English

Välkommen till hemsida av Alpackauppfödare rf 
 
                                     
syyskuu2013_web

 
Alpackauppfödare rf:s alpackaregister fyller två år.
Föreningen grundade registret i slutet av sommaren 2011 för att betjäna såväl uppfödare som myndigheter och det baserar 
sig på DNA-testning av alpackorna för att säkerställa deras härstamning.
För alla föreningens medlemmar tillgängligt under Jäsenille:  registreringsblankett, anvisningar för registreringen och 
ifyllande av blankett, samt för DNA-provtagning.   

Kom ihåg att sköta registreringen av alpackorna före utgången av övergångsperioden.


Försäljningsutställning för alpackor i Augusti 2011
Mera i Evenemangskalender


Alpackauppfödare rf var representerad på ELMA mässan i Mässcentret i Helsingfors 26.11. - 28.11.2010 


Alpackornas försäljningsutställning en succé!
Söndagens försäljningsutställning i Aktivstallets manege i Ingå lockade  hundratals  besökare. Bland dem fanns också nya uppfödare med konkret intresse för avel och ullförädling. 
I reportaget finns tyvärr ett misstag som vi ber om ursäkt för, det stämmer inte att som här sägs utställningen var den första alpackautställningen i Finland. Vi har lämnat in korrigeringsbegäran till Fyran och betonat att vårt  evenemang var den första försäljningsutställningen för alpackor, där ingen bedöming av exteriör förekom, utan försäljningsdjur, gårdar och föreningens verksamhet samt  exklusiva alpackaprodukter presenterades.

I en interview i Radio Vega/Västnyland berättar Ami Braxén-Frommer om sina alpackor och den kommande
alpackautställningen:
http://svenska.yle.fi/nyheter/regionartikel.php?id=5736

Finlands första försäljningsutställning för alpackor i Augusti 2010
Mera i Evenemangskalender


Det internationella naturfiberåret 2009 iynf-logo-en
(FN, FAO)


FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation FAO hade utnämnat år 2009 till det internationella naturfiberåret. Alpackaullen hör till de högst värderade naturfibrerna. Läs vad som hände runt om i världen under temaåret och varför FAO valt just detta som tema för året. 

 http://www.naturalfibres2009.org/en/index.htmlAlpakkakasvattajat ry - Alpackauppfödare rf grundades år 2006 för att betjäna nuvarande och blivande alpackauppfödare som är intresserade av alpackor och ullförädling. Föreningens syfte är att främja seriös och målinriktad alpackuppfödning i Finland t.ex. genom att erbjuda undervisning och information för sina medlemmar om alpackornas hållning, skötsel, uppfödning och hälsa samt förädling av deras ull. Föreningen är öppen för samarbete med olika håll i hem- och utlandet.

Kontaktinformation med elpostadress finns på kontaktsida. 

 

©Alpakkakasvattajat ry - Alpackauppfödare rf