Suomeksi På svenska In English
Alpakkakasvattajat ry
      lauma 

Kaksikielinen yhdistys perustettiin vuonna 2006 ja sen tarkoituksena on 

  • edistää puhdasrotuisten alpakoiden tavoitteellista kasvatustyötä
  • toimia alpakankasvattajien yhdyssiteenä ja edunvalvojana 
  • edistää ja tukea tervettä alpakankasvatustyötä ja jalostusta

Yhdistys osallistuu yhteistyöhön muiden tarkoitusperiään edistävien järjestöjen kanssa koti- ja ulkomailla, opastaa ja neuvoo kasvatustyötä tekeviä jäseniään, hankkii ja kehittää tarvittavaa tietoutta hyvätasoisen alpakankasvatuksen saavuttamiseksi, seuraa alpakoiden pitoon ja kasvatukseen liittyvää lainsäädäntöä sekä järjestää mm. alaan liittyviä kursseja. Yhdistys pyrkii myös tarjoamaan jäsenkasvattajilleen tasapuolisen ja aktiivisen markkinointikanavan. 

Yhdistyksen jäsenrekisteriseloste löytyy täältä pdf muodossa:  
Jäsenrekisteriseloste

Yhdistyksen alpakkarekisterin rekisteriseloste löytyy täältä pdf muodossa:
Alpakkarekisteriseloste

©Alpakkakasvattajat ry - Alpackauppfödare rf